fbpx
לפני שנה החלטתי שהגיע הזמן להוציא לפועל רעיון, חלום שליווה אותי תקופה ארוכה. עם המעבר לדירה החדשה, עם משרד ודלת והכל, הגיע הזמן להפיק את הפודקאסט שלי. הרעיון לפודקאסט נבט בתוכי כבר לפני שנים. לקוחות וקולגות אמרו לי מזמן, שצריך לשמוע אותי מדברת, כי הקול שלי מחבר מיד ומייצר קירבה. ועדיין לקח המון זמן עד שהרעיון הפך לפעולה.

התגברות על מכשולים בדרך

גם כשהיה לי משרד, עם דלת ושקט וזמן והכל – הדרך לפודקאסט היתה רצופה התגברויות על מכשולים ואתגרים (פנימיים בעיקר, אבל גם חיצוניים). את הדרך שלי להתחלת הפודקאסט וההתגברות על האתגרים בדרך לפרסום הפרק הראשון אספר בהמשך. הכתבה הזו לא עוסקת בזה, אלא בשיעורים שלמדתי בדרך להצלחה ויכולים לעזור לכל אחת בכל פרויקט גדול ומרגש שרוצה להוציא לפועל.
כעצמאית מהבטן, אני אוהבת להיות אוטונומית בפרויקטים שלי, ולדעת לעשות את הכל לבד. זה לא אומר שאעשה את הכל לבד תמיד, אבל אני תמיד אוהבת לדעת איך לעשות את הדברים. כך אני לא תלויה באף אחד ואף אחת, ויכולה להתקדם בקצב שלי.
אחד הדברים העיקריים שהבנתי בשנה האחרונה זה שפודקאסט דורש תהליך למידה ארוך, שאני עדיין בתוכו ולומדת כל הזמן. בימים אלו ממש, אני מחפשת תוכנות נוחות לעריכה וסידור הסאונד, כאלו שאפשר ללמוד לבד ולא עולות הרבה כסף (אם את מכירה, אשמח שתספרי לי בתגובות). כשיהיו לי תובנות, אחזור לשתף בכתבה נוספת.

כמו פודקאסטים אחרי הגשם

מסביבי אני פוגשת המון קולגות וחברות קהילה, שרוצות ו/או מפיקות פודקאסטים באופן עצמאי, בעשר אצבעות. יזמות נשית שכזו מרגשת אותי, וכיוון שעצמאיות מהבטן מרימות אחת לשניה, החלטתי לעצור רגע ולשתף במה שהבנתי עד עכשיו.
מכירה מישהי שמרימה פודקאסט? שתפי אותה בכתבה כדי לשמח ולתמוך בה.

הלמידה לבד יכולה להציף, ומפגישה עם אזורים שבהם אני פחות חזקה. הכתבה נולדה מתוך הידיעה שהשיתוף עוזר, לצד המשתף והמשותף. כשהתיישבתי לכתוב אותה, הבנתי כמה למדתי והתמלאתי בכוח להמשיך ולהתמיד. זה חשוב במיוחד כי הבוקר גיליתי שמשהו שניסיתי בהקלטה האחרונה לא עבד, ואני צריכה לעשות את זה שוב. בפעם הרביעית. אבל ניסוי וטעייה זה חלק מהדרך, אין קיצורים.

עיצוב: ליאור קמחי flat design

דברים שלמדתי בינתיים

 • מיקרופון ואוזניות באיכות טובה זה ממש חשוב.
  אם הן מתחברות גם לנייד, זה מאפשר גמישות (מה שמוביל אותי  לדבר הבא).
 • חשוב שאופי הפודקאסט ואופן ההקלטה וההפקה יעבדו עם הלו"ז שלך, אחרת זה פשוט לא יקרה.
  כל פעם שניסיתי לשלב מישהו אחר בהפקה, זה גרם לי לא לעשות או להעצר. כשמצאתי את הדרך שבה נכון וקל לי להקליט, נהיה לי גם כיף. אז הצלחתי להתמיד, ונהניתי להתעסק ולפתח את הפודקאסט. עבורי זה תנאי הכרחי כדי להצליח לעשות משהו לאורך זמן. למעשה, הנאה זה חלק מהותי ממוטיבציה פנימית ואם נעשה דברים בצורה שמהנה לנו, החיים יהפכו ליותר מהנים.
 • לוקח זמן למצוא את הסיסטם. ניסוי וטעייה הם חלק קריטי בלמידה.
  חשוב להתחיל לפני שאת מוכנה (מקסימום לגנוז את הפרקים בתיקייה אישית, כמו שאני עשיתי) ולפרסם את הפרקים הטובים מספיק הראשונים. אם תחכי עד שתהיי מוכנה, תחכי לנצח. עדיף לקפוץ למים ולגלות איך זה מרגיש לשחות.
 • כדי להוציא את הפרקים לעולם, את חייבת לא לפחד להיות גרועה במשהו מול העולם.
  קחי בחשבון, שאין דרך לדעת איך הפודקאסט עד שתשחררי אותו לעולם. לשמוע את עצמך מדברת זה לא פשוט, אבל את תתרגלי לזה. אוזניות טובות עוזרות גם לזה.
פודקאסט
פודקאסט
 • פודקאסט זה לא ספרינט, אלא מרתון. אל תצפי מעצמך לביצועים של צוות מיומן, אם את עושה את זה בעשר אצבעות. שימי לעצמך ציפיות ריאליות, ותגדירי הצלחה בצורה גמישה ואמפטית עם עצמך. קחי בחשבון את עקומת הלמידה שלך, ותעזרי בכל מי ומה שיש בסביבתך. תנסי למצוא את הצוות שיתמוך בך. אם את צריכה עזרה – יש לרשותך קהילה שלמה.
 • אל תשווי את עצמך לאחרות ואחרים. לא מזמן מל רובינס (שאני מאוד אוהבת) השיקה את הפודקאסט שלה במקום 1 בדירוג הפודקאסטים החינוכיים העולמיים. היא שוברת שיאים בכל פרק מאז. באמת השיחה שלה על נרקסיזם בפרק האחרון פשוט מרתקת. למרות שהרבה מהמסרים שלנו חופפים, ביס של מוטיבציה לא ככה. רחוק מכך אפילו. וזה ממש ממש בסדר!
  אני לא מל רובינס. אין לי צוות PR, שיווק דיגיטלי ויצירת תוכן.
  אני עושה את הכל לבד, תוך כדי החיים והעבודה והקהילה והכל. המטרה שלי לא להיות מקום 1, המטרה שלי היא להפיץ את מה שיש לי להגיד על מוטיבציה לעולם, בלי אמצעי תיווך. כשהמטרה משתנה, במקום להשוות את עצמי למל רובינס או גלנון דויל, אני לומדת מהן.
 • להתמקד במטרה שלך כל הזמן. כשהבנתי מה אני רוצה להשיג עם הפודקאסט, נהיה לי הרבה יותר ברור וקל. הצלחתי להקליט פרקים, להקשיב לעצמי מדברת ולחשוב על אופן בניית התוכן. שיניתי קונספט, התנסיתי בכמה דברים והבנתי מה הקול הייחודי שלי. למעשה, אני עדיין מבינה את זה ואולי זה תהליך שלא נגמר.

יש לך פודקאסט באוויר או בדרך?

אשמח שתשתפי בתגובות באיזה תוכנות את משתמת? מה שמת לב שחשוב בתהליך היצירה שלך? איזה טיפים תוכלי להוסיף? 

תודה רבה שאת כאן, חלק מהקהילה שלנו, תורמת לקידום עסקי ויזמות נשית מהשטח למעלה.

תודה

אהבת את הכתבה? יש לך חברה שמרימה פודקאסט?

שתפי איתה את הכתבה ותתמכי בה

על אלה

חשבנו שיעניין אותך גם...

גיליון תמחור ומדריך מורחב מתנה

*הצטרפות לרשימת הדיוור של הקהילה